علی حاتمی‌| سعدی ِ سینمای ایران

علی حاتمی‌به دلیل زبان شاعرانه و پندهای حکیمانه اش اگر سعدی سینمای ایران نامیده شود گزافه نیست. دراینجا مروری بر زندگینامه علی حاتمی‌خواهیم داشت.

علی حاتمی‌(تهران 1323- 1375 تهران)

سعدی سینمای ایران و ستایش گر هویت ایرانی “علی حاتمی” کارگردان مثل‌ها،قصه‌ها، باورها، فولکلورها و فرهنگ ایرانی که با استفاده از زبان تصویر و خلق شخصیت‌های ماندگار ، آدرس سینمای ملی ایران لقب گرفته زاده ی ٢٣ /مرداد/١٣٢٣ در خیابان شاهپور تهران است.”علی حاتمی” در آبان(١٣۵٠) با “زهرا حاتمی” (زری خوشکام ) بازیگر سینما و تلویزیون ازدواج کرد و لیلا حاتمی‌بازیگر چهل و چهار ساله سینما و تلویزیون این روز‌ها ثمره ی ازدواجشان است.

آثار نویسندگی و کارگردانی علی حاتمی

کارگردان و نویسنده ی ایرانی با نویسندگی تئاتر در نمایشنامه‌های “حسن کچل”،”چهل گیس”هنرش را آفرید و در سال(١٣۴٩) “حسن کچل”اولین فیلم ریتمیک و موزیکال سینمای ایران که بر گرفته از داستان‌های کهن ایرانی بود را به سینمای ان زمان شناساند.او پانزده فیلم بلند در کارنامه ی حرفه ای بیست و شش ساله ی خود ثبت کرد.
از “حسن کچل” تا… آخرین و بزرگترین پروژه ی نیمه تمامش بعد از” هزاردستان”با نام جهان” پهلوان تختی”میتوان به تاثیر فیلم سازیش در فرهنگ ایران پی برد. “طوقی”،”باباشمل”،”قلندر”،”ستارخان” از آثارسینمایی و “سلطان صاحب قران”،”جنگل وآشپزی”،”هزاردستان”از سریالهای تلویزیونی اوست.
او با “سوته دلان”در سال (١٣۵۶) یکی از مهمترین و کاملترین فیلم‌های سینمایی قبل از انقلاب خود را با دیالوگ به یاد ماندنی (همه ی عمر دیر رسیدیم) را ساخت. حاتمی‌با ساخت”کمال الملک” در سال(١٣۶٢) سعی در نشان دادن ضعف و چالش‌های فرهنگی هنری و روابط حکومت با هنرمندان آن دوره داشت.

هزاردستان و شهرک سینمایی

علی حاتمی‌برای تولید سریال “هزار دستان ” دست به ساخت تهران قدیم زد و حاصل کار او به عنوان یک شهرک سینمایی برای تلویزیون و سینمای ایران باقی ماند.گفته می‌شود حاتمی‌برای نوشتن فیلمنامه ی”هزارستان” یا”جاده ی ابریشم”به فرانسه سفر کرد و بیش از ده مرتبه این فیلمنامه را بازنویسی کرد.

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

علی حاتمی

خالق دیالوگهای جاودان در سینمای ایران

این کارگردان در سال(١٣۶٨) با ساخت” مادر” و هنر مرد هزار صدای دوبله ی ایران” منوچهر اسماعیلی” که علاوه بر صدای “محمد علی کشاورز” صداپیشه ی “اکبر عبدی” بود،دیالوگ‌های ماندگاری را آفرید و دیالوگ‌های جاودانه اش را  امضایی پای کارهایش قرار داد.(مادر مرد! از بس جان ندارد).مجموعه ای از گفتاوردهای مربوط به علی حاتمی‌در مستند “سه بیگانه” به کارگردانی “الهام قره خانی” و “امیر مهر تاش مهدوی” گردآوری شده است.

بیماری و در گذشت

علی حاتمی‌زمانی که تنها بخشی از فیلم جهان پهلوان تختی را فیلم برداری کرده بود به بیماری سرطان دچار شد در ١۵/آذر/١٣٧۵ در گذشت. او در کنار رقیه چهره آزاد بازیگر نقش مادر در فیلم خاطره انگیزش به خاک سپرده شد.
پس از مرگش نیز دو فیلم مبتنی بر هزاردستان با تدوین “واروژ کریم‌مسیحی” (به نام‌های کمیتهٔ مجازات و تهران روزگار نو) ساخته شد.

“یادش گرامی”

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. یه منتقد! می گوید

    سلام ساییتون خیلی شلوغه! سرعت بارگزاری ساییتون خیلی طول میکشه! یه ذره هم به فکر ما مخابراتی ها باشید!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.