سیروس رومی‌| روزنامه نگار شیرازی و پژوهشی در روزنامه‌های عصر قاجار

سیروس رومی‌و روزنامه نگاری

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

شیراز را می‌توان زادگاه روزنامه نگاری در ایران دانست. از میرزاصالح شیرازی گرفته تا جهانگیر خان صور اسرافیل نامهای آشنای هر روزنامه نگارپیر وجوان  ایرانی هستند که در شماره ویژه فصلنامه سرزمین هنر در مقاله ای به قلم استاد سیروس رومی‌به تک تک آنها اشاره شده است. اما سیروس رومی‌خود از پیشکسوتان روزنامه نگاری به شمار می‌رود که سالیان زیادی از عمر خود را صرف ترویج این حرفه در استان فارس و شهر شیراز نموده است. وی در گفتگویی با وبلاگ نویس جوان لیلا علی اکبری شمه ای از زندگانی خویش را نقل کرده است که به عنوان واقعیت افزوده مقاله ی شماره 3و 4 فصلنامه سرزمین هنر تقدیمتان می‌کنیم.

سیروس رومی‌به روایت سیروس رومی

در 27 آذر 1323 در شهر شعر وشعور ،شیراز پا به عرصه زندگی نهادم.عمرم به آموزش گذشت حدود 60 سال یا آموزش دیدم یا آموزش دادم.تا این زمان قلم از دستم رهایی نیافته .نوشتن و خواندن که عادتی دیرینه است مرا از دغدغه‌های اجتماعی و فشارهای روانی ویا به برداشتی دیگر من به درمان خود از این طریق می‌نشینم.

هنر خوانده ام در انستیتو مربیان امور هنری تهران.خوشنویسی را تا مرحله ممتاز در خدمت استادی چون “حمید دیرین””محمد مهاجر””مجتبی ملک زاده ” به صورت مستقیم و از دیگر اساتید به صورت غیر مستقیم بهره برده ام.
نقاشی را در خدمت مرحوم محمدی و ابراهیم جعفری کار کرده ام.نمایش را زیر نظر استیدی چون ایرج زهری،شاه محمدی،حکیم رابط تجربه کرده ام.اولین داستانم در سال 1347 در مجله فردوسی تهران چاپ شد و بعد‌ها همراه چاپ داستان به نقد تئاتر روی آوردم.در تهران نشریه هنری ((نقطه)) را در سال 1349 و 1350 هر ماه چاپ کردم.

4 سال در دبیرستان و مدرسه راهنمایی امارات (دبی) هنر تدریس کردم و از سال 1350 دبیر هنر شدم.ابتدا در مدارس راهنمایی بعد دبیرستان و بالاخره در مراکز تربیت معلم شیراز تدریس کردم.از سال 1350 همکاری با مجله ((هفت هنر))در تهران را شروع کردم در حالی که نوشته‌هایم در فردوسی استمرار یافت.

بعد از بازگشت از دبی به شیراز در سال 1354 چند نشریه دانش آموزی راه انداختم و بالاخره به روز نامه خبر جنوب شیراز پیوستم.(سال 1358) 16 سال آنجا بودم و فعالیت خبری……….در سال 1374 روزنامه عصر مردم شیراز را ساماندهی کرده و اولین سردبیر آن شدم.در سال 1376روز نامه نیم نگاه را راه اندازی کردم و اولین سردبیر آن شدم و به همین ترتیب در سال 1379در روز نامه پارس و سپس اندک مدتی سردبیر مجله چاووش بودم و امروز سردبیر نشریه نسخه سبز هستم.

سیروس رومی
                                                       سیروس رومی

پژوهش

از سال 1363 به حوزه پژوهش مطبوعات وارد شدم و تا امروز 6 جلد از کتابهایم در این زمینه چاپ شده است.
1-فهرست روزنامه‌های فارس
2-تاریخ مطبوعات فارس(دوره قاجار)
3- تاریخ مطبوعات فارس(دوره رضا شاه)
4- تاریخ مطبوعات فارس(دوره محمد رضا شاه )
5- تاریخ نشریات پزشکی شیراز
6- شناسنامه مطبوعات فارس از آغاز تا امروز
و کتاب‌هایی در این پهنه در دست انتشار دارم
1-شوخ طبعی در مطبوعات شیراز
2- تاریخ مطبوعات فارس(30 سال اول انقلاب اسلامی‌)
3-ادبیات در مطبوعات شیراز
4-روزنامه نگاران شیراز
اینک شوخ طبعی در مطبوعات فارس پایان یافته و آماده چاپ است.

سایر آثار

در زمینه‌هایی دیگر نیز آثاری را به چاپ رسانیده ام :
خوشنویسی:
1- آموزش خط ریز تحریری
2- خوشنویسی مقدماتی
شعر:
1-شهر‌های شاد کودکانه (کتاب و نوار)
2-آه بانو – مجموعه شعر
3- شیراز در شعر شاعران
و…

داستان

داستانهایم که تعداد آنها عدد 30 را نشان میدهد در مجله‌های فردوسی و دنیای سخن (تهران) و روزنامه‌های شیراز (خبر .عصر .نیم نگاه) چاپ شده است.

سخن آخر

مجموعه ای را آماده چاپ نمودم اما سالهاست تردید‌هایم از چاپ آنها جلوگیری کرده و امروز آرزویم به اتمام رساندن حرف‌های نگفته ای است که زیاد است و وقت میخواهد .
تشکر دارم از کسانی که تاکنون برای من پاسداشت و مراسم رونمایی کتاب برگزار کرده اند یا مرا لایق دریافت جایزه دانسته اند.
سیروس رومی

سیروس رومی
سیروس رومی

منبع: وبلاگ روزنامه نگار

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.