خیز بزرگ «اصغر فرهادی» برای نخل «کن»

شصت و نهمین دوره‌ی جشنواره بین‌المللی فیلم کن از ۱۱ می (۲۲ اردیبهشت) در شهر زیبای کن در فرانسه آغاز می شود. خبرگزاری های مختلف روز گذشته اعلام کردند فیلم «فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی به عنوان آخرین فیلم راه یافته به بخش رقابتی این جشنواره راه پیداکرد .

تابستان سال گذشته بودکه اعلام شد، اصغر فرهادی می خواهد پروژه جدید خود را در اسپانیا کلید بزند،اما باتوجه به اینکه تا شروع پیش‌تولید فیلم زمانی یک‌ساله دارد تصمیم به ساخت فیلم فروشنده در ایران گرفته است. او این تصمیم را به سرعت اجرائی کرد و پروانه ساخت این فیلم را در ۱۸ مهرماه ۱۳۹۴ از سوی سازمان سینمایی دریافت کرد وفیلمبرداری آن را اوایلاسفندماه ۹۴ به پایان رساند.

نام قبلی این فیلم «برسد به دست آهو » بود که با توجه به داستان فیلم به «فروشنده» تغییر نام داده است .«فروشنده» روایتگر داستان زوج جوانی‌ است که در حال اجرای نمایشنامه «مرگ فروشنده» اثر«آرتور میلر» هستند.

در ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی، وب‌سایت‌های معتبر سینمایی، لیست فیلم‌هایی را که منتقدان و علاقه‌مندان به سینما برای دیدن آن‌ها در سال جدید اشتیاق دارند، منتشر می‌کنند.ایندیوایر، با انتشار لیستی از صد فیلم کنجکاو برانگیز که در سال ۲۰۱۶ اکران می‌شوند، هفتمین فیلم سینمایی اصغر فرهادی را در ردیف پنجم این لیست قرار داد. ایندی‌وایر دربارهٔ فیلم «فروشنده» نوشت: «شاید برای اغلب ما، اصغر فرهادی، هیجان‌انگیزترین فیلم‌ساز ایرانی این دهه است. ملودرام برنده اسکار او، «جدایی نادر از سیمین» سال گذشته در راس لیست ایندی‌وایر به عنوان بهترین فیلم دهه اخیرقرار گرفت و فیلم فرانسوی او «گذشته» نیز فیلم فوق‌العاده‌ای است.

باتوجه به این مقدمات پیش بینی می شود فروشنده اصغرفرهادی با استقبال خوبی درجشنواره کن مواجه شود وشاید بتواند خیز فرهادی برای دستیابی به نخلهای این جشنواره تلقی شود.

جشنواره کن یکی از معتبرترین جشنواره های فیلم جهان است که با قدمتی بیش از نیم قرن،جایگاه ویژه ای در میان سینماگران جهان دارد.ریاست این دوره از جشنواره را کارگردان مشهور استرالیا  «جورج میلر» برعهده دارد که امسال موفق به دریافت اسکار بهترین کارگردانی سال ۲۰۱۶ برای فیلم  «مکس دیوانه : جاده خشم» شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.