حمید رضا حافظی (شیراز 1343)

نویسنده و کارگردان

«حمیدرضا حافظی» در سال 1343 در خانواده ای فرهنگی در شیراز به دنیا آمد. وی پس از دوران دبیرستان در رشته ی کارگردانی انیمیشن در دانشگاه صدا و سیما مشغول به تحصیل شد.هم زمان با تحصیل در این رشته علاقمندیش به نویسندگی وی را به فیلمنامه نویسی کشاند. بلافاصله پس از فراغت از تحصیل در صدا و سیمای مرکز شیراز کار برنامه سازی را  در ژانر کودک و نوجوان برای تلویزیون آغاز کرد.

سریال «کارآگاه کوچولو» از آثار شاخص وی در این دوره ی فعالیت وی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی‌ایران مرکز فارس به شمار می‌رود.

وی عضو انجمن صنفی فیلمنامه نویسان سینمای ایران، ایده پرداز، مشاور و کارشناس فیلمنامه، نویسنده و کارگردان فیلم‌های داستانی رئال و انیمیشن به شمار می‌رود.

تألیف کتاب «زیبایی شناسی تصویر در سینما و تلویزیون» و داوری جشنواره‌های فیلم از دیگر فعالیت‌های اوست.

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

وی مدرس دانشگاه و مراکز معتبر آموزشی است و کلاس‌های درس او با عنوان ” تجزیه و تحلیل فیلم؛ نما به نما ” از شهرت و اعتبار خاصی برخوردار است و سالهای متمادی است که با روش منحصر بفرد خود مباحث سینمایی را ارائه می‌کند و تخصصی ویژه در ” تحلیل زبان فیلم” دارد.

«حمیدرضا حافظی» تاکنون سمینارها و کارگاه‌های آموزشی متعددی را در زمینه‌های فیلمنامه نویسی، کارگردانی و زیبایی شناسی تصویر (در سطوح مقدماتی، تکمیلی و پیشرفته) در سراسر ایران برگزار کرده است.

از مهمترین آثار «حمیدرضا حافظی» در مقام نویسندگی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

مهریه بی‌بی به کارگردانی اصغر‌هاشمی‌(نویسنده)
هفت رنگ به کارگردانی مازیار محمدی‌نژاد (نویسنده)
روزی که خواستگار آمد به کارگردانی فریال بهزاد (نویسنده)
ازدواج به سبک ایرانی به کارگردانی حسن فتحی (طرح اولیه)

همچنین دریافت جایزه بهترین فیلمنامه برای سینمایی «مهریه بی بی» از کانون کارگردانان سینمای ایران و دریافت تندیس «پروانه زرین بهترین فیلمنامه بلند انیمیشن» از جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان برای فیلم «افسانه شهر قالی» در سال ۱۳۹۳ هجری شمسی از جمله افتخارات وی محسوب می‌شود

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.