برندگان جشنواره فیلم فجر | کاندیداتوری، بایکوت، خنده حضار

برندگان جشنواره فیلم فجر | کاندیداتوری، بایکوت، خنده حضار

علی منصوری

به فاصله 24 ساعت مانده تا معرفی برندگان جشنواره فیلم فجر، کاندیداهای سیمرغ‌های بلورین سی و ششمین جشنواره فیلم فجر اعلام شدند و افق‌های جدیدی پیش چشم اهالی سینما باز کردند تا خنده حضار را هم در بعضی موارد به همراه داشته باشد.

مکانیزم داوری و مسأله هنر

در تجربه و کاردانی هیئت داوران و اصولاً شخصیت‌هایی که در هیئت داوران قرار می‌گیرند شک و شبهه و ابهامی‌وارد نیست اما باید پذیرفت که اساساً روند داوری‌ها فارغ از اینکه داور کیست دچار یک مکانیزم بسیار نادرست است که علاوه بر المان‌های سینمایی (از جمله ابعاد صنعتی رسانه و ابعاد هنری) بسیاری از عوامل دیگر نیز در آن دخیل است که هیچ نشانی از هنر در آن نیست که یکی از پررنگترین آنها جناح بندی‌های سیاسی و سفارشات سیاسیون گاهی در مقام ثبوت و گاهی در مقام سلب است.

نسبت جامعه ایران با سیاست و هنر

اساساً در جامعه ی ایرانی بعد از جنبش مشروطه تلاش‌های زیادی برای سیاسی کردن جامعه شروع شد. این تلاش‌ها آنقدر زیاد بود و اوج گرفت که در تمام زمینه‌ها حتی عادی ترین مسائل زندگی مردم وارد شد. این اتفاق در برهه‌هایی با نفوذ کمونیسم و بعد از انقلاب با تسویه‌های زیاد در هنر نیز اتفاق افتاد.

ماحصل تمام اتفاق این است که بعد از انقلاب ما با جامعه ای روبرو هستیم که تماماً در سیاست تعریف می‌شود و در همه ابعاد زیستش رد پای سیاست را می‌یابد. این اتفاق در دنیای هنر و به خصوص سینما به علت احتیاج هنرمندان به سیاسیون در ساپورت مالی تام و تمام سینما از طرف دولت‌های پس از انقلاب و احتیاج سیاسیون به هنرمندان از برای مقبولیت بین مردم و طبعاً انتخاب شدنشان در انتخابات، بسیار بسیار بیشتر است.

بنابراین هیچ جای تعجبی نیست که سیاسیون به طور مستقیم و در بیشتر مواقع غیر مستقیم و از طریق سلیقه‌های سیاسی عوامل حاضر به مدیریت می‌پردازند. شاهد مثال‌های فراوانی بسیار واضحی نیز برای این اتفاق در دوره‌های زیادی وجود دارد.

عامل مهم دیگر مؤثر در انتخاب‌ها مسائل صنفی است. سینما هم مثل تمام اصناف دیگر که درگیر مسائل مالی است، دارای روابط خاص همکاری در زمینه‌های مختلف است. این مسائل در سینما که از طرفی منابع مالی نیز از سوی دولت تزریق می‌شود و از طرف دیگر شکل سلسله مراتبی دارد و همچنین حضور افراد در آن تنها به شایستگی مربوط نیست و نیز باندها و مافیاهای گوناگون در آن وجود دارد، دچار بده بستان‌های مختلف است.

اهالی سینما از این منظر یا با هم دوستان صمیمی‌اند یا هم باندی یا شاگرد و استاد یا مرید و مراد یا طلبکار بدهکار مالی یا طلبکار بدهکار اعتباری و حیثیتی یا هر نسبت دیگر. پس جای تعجبی نیست که هم پیاله‌ها و هم منافعی‌ها در سینما هوای یکدیگر را داشته باشند.

تمام این عوامل در کنار ساختار ضعیف و یا بهتر بگوییم بی ساختاری جشنواره فیلم فجر مخصوصاً ساختار محتوایی و همچنین مدیریت‌های عمدتاً ضعیف و تکنوکرات آن دست به دست هم می‌دهد تا بشود در صلاحیت کاندیداهای جشنواره تشکیک کرد و آن را تا حدودی حاصل چنین روندی دانست.

به طور خاص در جشنواره امسال نیز شاهد این اتفاق هستیم. جدای از اختلاف سلیقه‌ها شاهد اشتباهات فاحش در انتخاب کاندیداها و بایکوت عده ای در کاندیداتوری‌ها هستیم. و درواقع یاد گرفتیم از حضرات که می‌شود یک فیلم دو نقش اول داشته باشد.

چطور می‌شود یک فیلم دو نقش اول داشته باشد؟!

در فیلم شعیبی داستان اصلی یا داستان مهساست (با بازی سارا بهرامی) یا داستان نیلوفر (با بازی مهناز افشار) و شوهرش چطور اساتید سینمایی خود را متقاعد کرده اند که دو نقش اصلی بگذارند؟!

چطور می‌شود در نقش مکمل زن تمام فیلم‌ها و بازیگران دیگر را از نظر مخفی کرد و در فیلم بسیار ضعیفی از جهت پرداخت (اما با ایده ی بسیار درست و متین) به بازیگران محترم ایفا کننده دو تیپ بسیار معمولی و پرداخت نشده توجه کرد؟! تیپ‌هایی که رولشان هیچ منطق خاصی برای کارهایشان ندارند.

نقد فیلم دارکوب
نقد فیلم دارکوب

چطور می‌توان در تدوین، فیلمی‌را کاندیدا کرد که چندین دقیقه ی کاملا زائد دارد (جدای از شکل نگرفتن فیلمنامه و اصولا روند زائد بسیاری از سکانس‌های فیلم)، به طور مثال در سکانسی افروز (با بازی باران کوثری) مسیح (با بازی هدی زین العابدین) را از ماشین پیاده می‌کند و راه می‌افتد و هشت تا ده ثانیه در خیابان رانندگی می‌کند تا جاییکه بیننده بالطبع منتظر یک حادثه می‌شود اما در کمال تعجب کات میشود به سکانس بعدی منتقل می‌شود.

یا صحنه‌های فوتبال در آن رهاوردی جز سردرد برای بیننده ندارد. البته زمان فیلم با تمام این تمهیدات حتی به اندازه یک تله فیلم هم نمی‌رسد و کمتر از نود دقیقه به پایان می‌رسد.

چطور می‌شود در نقش اصلی و مکمل مرد شخصیت‌ها و بعضاً تیپ‌هایی را کاندیدا کرد که رولشان اصولاً نقش مکمل را برای شخصیت اصلی ندارند و گاهاً بود و نبودشان هیچ تاثیری در پیش برد فیلم ندارد از جمله نقش رحیم (با بازی جمشید‌هاشم پور) در دارکوب و آقای دانش پسند (با بازی سیامک انصاری) و نقش بی نام و نشانی که پژمان جمشیدی در سوء تفاهم ایفاگر آن بوده است.

 

آنچه از سی و ششمین جشنواره فیلم فجر آموختیم

آموختیم که می‌توان نقشی بازی کرد که در آن روی سکو بایستی و چهارتا حرف چارواداری بزنی و بدون هیچ تأثیری در روند فیلم کاندید هم بشوی و این واقعاً خنده دار است.

خنده دار تر آن انتخابی است که وقتی آن را اعلام کنی تمام اهالی رسانه در جمع حاضر و تمام بینندگان زنده تلوزیونی بخندند و آنقدر مبرهن است که برای رد یا اثباتش نیازی به دلیل نیست اما زحمات بازیگرانی چون ساعد سهیلی و‌هادی حجازی فر و اصولاً هرکسی که در فیلم لاتاری همکاری کرده را به راحتی کنار گذاشت؟!

در سینمای ایران فیلم سازها باید یاد بگیرند که با بصیرت کافی در دوره‌هایی فیلم بسازند که دچار بایکوت نشوند و عوامل ذکر شده مانع شایستگیشان نشود و فیلم‌هایی چون لاتاری که در بین فیلم‌های منتخب مردم در جشنواره است از همین دسته فیلم‌هاست.

بدون شک همین خواب زدگی عده ای از هنرمندان و عواملین جانب دار و هواخواه منافع سیاسی یا صنفی است که اختلاف عمیقی بین مردم و سینما ایجاد کرده و آنها را برخلاف ادعاهای واهی شان چندین قدم از مردم عقبتر نگه داشته تا در هر مسئله ای ابتدا منافع سیاسی و صنفی خود را بنگرند و سپس دست به هزینه کردن و یا هزینه دادن بشوند.

نمونه‌های این مسئله زیاد است ولی به آخرین اتفاق و امتحان به اصطلاح هنرمندان توجه خوانندگان را جلب می‌کنم و آن اعتراضات دی ماه 96 عده ای از مردم بود که به اصطلاح هنرمندان عموماً منفعت طلب روزه سکوت گرفته بودند و هیچ حرفی در رد یا تایید آن به زبانشان نمی‌آمد. همان‌هایی که در ادوار مختلف در محافل گوناگون سیاسی حنجره پاره می‌کردند و سینه چاک می‌دادند و سیمرغ به هدف شانه‌های صاحبان قدرت به پرواز در می‌آوردند.

به هر حال سیمرغ‌های بلورین سی و ششمین جشنواره فیلم فجر امشب در آشیانه ی تعدادی از هنرمندان سینما آرام می‌گیرد اماامید است جامعه ما و به خصوص بخشی از جامعه کاسبکار سینمایی -نه بدنه ی زحمتکش فنی که هیچگاه دیده نمی‌شوند- روزی به جای درد هرچه بیشتر برای لمباندن منابع مالی کشور به سوی یافتن گوهر گرانبهای هنر تغییر مسیر دهد تا بتواند مردم را نیز با خود همراه کند.

علی منصوری 22/11/96

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.