تکریم پیشکسوتان و تشویق جوانان هنرمند!

نادیده گرفتن و بی احترامی به بزرگان خانواده هنر که بدون وجود و حضور و همت آنها، اساساً خانواده هنرمندان شکل نمی گرفت و تکریم پیشکسوتان و شخصیت و فعالیت های هنری ایشان، یک سنت پسندیده انسانی و اجتماعی است.

در سالهای اخیر به موازات نابسامان شدن اوضاع اجتماعی و در هم ریختن اخلاقیات، فرهنگ و ادب، با ظهور عصیانگرانه گروهی از جوانان نامجوی فعال در عرصه هنر و رسانه به ویژه سینما ، دوغ و دوشاب مخلوط ترشده و آن ها با چشم بستن بر حریمها و حرمتها و اخلاقیات، بدون رعایت بزرگی، استادی و پیشکسوتی هنرمندان تأثیرگذار کشور که عمر و جوانی خود را صرف ماندگاری و ارتقای فرهنگ و هنر ایران زمین کرده اند، به بهانه آنکه آثار جدیدآن ها مورد پسندشان نیست و یا به اندازه دیگر ساخته ها و آثارشان قوی نیست، باهجمه، متلک، تمسخر و اهانت به محترمان و ماندگاران عرصه هنر و سینمابرخوردکرده و با تمرکز و عمده کردن برخی هنرمندان جوان و موفقیت هایشان، به خدشه دارشدن فضای فرهنگ کمک می کنند!

مگر می شود…

مگر می شود و چرا باید هنرآفرینی های بزرگان هنر کشور را نادیده گرفت، کسانی چون: بهرام بیضایی، علی حاتمی، مسعودکیمیایی، ناصرتقوایی، داریوش مهرجویی، عزت الله انتظامی، علی نصیریان، جمشیدمشایخی، داوود رشیدی، محمدعلی کشاورز، حمید سمندریان و…

حتی محمدعلی فردین، ناصر ملک مطیعی، بهروز وثوقی، رضا بیک ایمانوردی، سعیدراد و…و آن ها را با عبارات: تمام شده، تاریخ مصرف گذشته و ناتوان تحقیرکرد. و از یاد برد که بخش اعظم نسل جوان سینما و هنر امروز، هنر را از آن ها آموخته اند.

همانگونه که تکریم پیشکسوتان و بزرگان خانواده هنر ضروری است، احترام و تشویق جوانان مستعد و خلاق هم الزامی است. توفیقهای هنری اصغر فرهادی، نیماجاویدی، سعیدروستایی، برادران محمودی، نویدمحمدزاده، شهاب حسینی، حامد بهداد و… رافع بزرگی و ارجمندی پیشینیان محترم عرصه هنر نیست که تداوم راه درست پیشکسوتان و استادان هنر است و هر کدام هم در جای خود شایسته احترام اند.

از همین رو باید بزرگان و پیشکسوتان هنر را تکریم کرد و از آنان درس گرفت و به حمایت و تشویق جوانان خلاق پرداخت.فیلم های منتخب و مورد پسند من در سال جاری «سرخپوست» و «متری شش ونیم» از دو کارگردان جوان با استعدادبودند، اما این گزینش به معنای ندیدن حرمت و تلاش های پیشکسوتان محترم نبود.

لازم است دست کم از منظر اخلاق، شرافت و انسانیت، شأن و مقام و جایگاه و عزت بزرگان هنر و فرهنگ و سینماپاس داشته شود تا مانند کیومرث پوراحمد،ناصرتقوایی،داریوش مهرجویی و…آماج اهانت و تحقیر قرار نگیرند.صد البته این اقدام با نقد سلامت و کارشناسی آثار آنها و نسل جوان متفاوت است. بکوشیم خانواده های هنر، نقد و رسانه را محترم بدانیم و خودمحترم بمانیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.