بنیاد سینمایی فارابی طلبکار یا بدهکار |شفاف سازی در هنر

سیدرضا اورنگ

بنیاد سینمایی فارابی ،نهادی است که دست کودک سینمای ایران را گرفته و پا به‌ پا می‌برد. اگر زمانی دست این بچه پرخرج و بازیگوش را برای لحظه‌ای رها کند، بی‌شک این کودک یکی دردانه با مغز به زمین خواهد خورد.


از سینمایی که دولتی باشد و تهیه‌کنندگانش از پول بیت‌المال چاق شده باشند، غیرازاین نمی‌توان انتظاری داشت.
این کودکان لوس و نظرکرده با لجاجت، پافشاری و نق زدن‌های بنفش، توانستند پدران استیجاری سینما(مدیران سینما) را راضی کنند تا بساط اکران فیلم‌های خارجی را برچینند که چیدند.
این بهانه‌ای شد تا با علم کردن سینمای ملی، یکه‌تاز میدان شوند و به تاخت به هرکجا که بخواهند بتازند و تا آنجا که امکان داشته باشد شیره جان بودجه دولتی را بمکند که مکیده‌اند.
حمایت‌های بی‌دریغ و بی چشمداشت بنیاد سینمایی فارابی، نه‌تنها جانی به سینمای ایران نداد، بلکه جان‌ستانی نیز کرد.قبول کردن سرپرستی کودک سینمای ایران و سرازیرکردن بیت‌المال مردم به شکم و جیب این دردانه لوس،باعث به وجود آمدن تهیه‌کنندگانی پر ادعا و متوقع شد که مدام دست شان جلوی بنیاد فارابی یا سازمان سینمایی دراز است.
حمایت سازمان سینمایی و زیرمجموعه‌اش از این نوع تهیه‌کنندگان،سینمای ایران را دچار تنبلی مفرط و چند معلولیتی کرد.این تنبلی جلوی حرکت رو به جلوی سینمای ایران را گرفت و آن را به قهقرا سوق داد.

خطای نابخشودنی

ساخت فیلمفارسی های آنچنانی با بودجه دولتی، خطایی است که هرگز نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد.
دولت‌ها باید از هنر کشورشان، به‌خصوص سینما حمایت کنند، اما هنرها و فیلم‌هایی که باعث رشد و پیشرفت فرهنگی جامعه شود، نه پسرفت و عقب‌ماندگی.
آیا کمک به ساخت فیلمفارسی هایی که شاید پیش از انقلاب هم مجوز اکران نمی‌گرفتند،حمایت از فرهنگ و اعتلای سینماست؟!
سازمان سینمایی و بنیاد فارابی با چه انگیزه و مجوزی، بیت‌المال مردم را برای ساخت چنین آثار ضعیف و ضد فرهنگی ،به حلقوم برخی از تهیه‌کنندگان رو به قهقرا رفته ریخته‌ و می ریزند؟!


بدنه سینما نباید دولتی باشد

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

هر کس که می‌خواهد وارد عرصه سینما و فیلمسازی بشود باید به سرمایه خود تکیه کرده و روی پای خویش بایستد.بودجه دولتی سینما برای زیرساخت‌ها،اعتلای فرهنگی و کشف استعدادهاست، نه ریخت‌ و پاش‌های آنچنانی برای ساخت فیلم‌های آنچنانی تر!
نگاهی به لیست بلندبالای تهیه‌کنندگانی که از بنیاد سینمایی فارابی تسهیلات گرفته‌اند،عمق فاجعه را به‌خوبی می توان مشاهده کرد،هدر دادن میلیاردها میلیارد تومان پول بی زبان،برایبه دست آوردن هیچ!
کدام‌ یک از فیلم‌هایی که فارابی از آنها حمایت کرده یا تسهیلات در اختیارشان گذاشته،نام ایران را پرآوازه کرده و تماشاگران فهیم را به سالن‌های تاریک سینما کشانده‌اند؟
بنیاد سینمایی فارابی از همه‌کس و همه نوع فیلمی حمایت کرده، جز جوانان با استعداد و فیلم‌های قابل‌اعتنا.
گروه معدودی، هم پول نقد گرفتند و هم وسایل پرهزینه بنیاد در اختیارشان قرار داده شد،عده ای دیگر، هیچ کدام به دست شان نرسید،زیرا نه سرکرده باند بودند و نه عضو آن!
در این لیست نام اشخاصی دیده می‌شود که مدام دم از سینمای خصوصی می زدند و می‌زنند، سینمای خصوصی از نظر این عده، یعنی اینکه مخارج و وسایل را بنیاد فارابی بدهد و سودش را آنان ببرند؟!
جالب است کسانی که بیشترین تسهیلات را از بنیاد فارابی گرفته‌اند، بیشتر از همه نیز به بنیاد فارابی تاخته و می‌تازند.
گروهی از این افراد به‌گونه‌ای عمل می‌کنند که آدمی می‌ماند بنیاد طلبکار است یا بدهکار؟!

بنیاد سینمایی فارابی
بنیاد سینمایی فارابی

وظیفه بنیاد سینمایی فارابی

بنیاد فارابی باید پاسخگو باشد و با جرات اعلام کند چه کسانی وام‌های اهدایی را بازگردانده و چه کسانی بازنگردانده‌اند. بیت‌المال متعلق به بنیاد فارابی یا سازمان سینمایی نیست، بودجه‌ای است که در اختیار این نهادها گذارده‌ شده تا موجبات اعتلای سینمای ایران را فراهم آورند.
بسیاری از کارگردانان پیشکسوت و جوانان، اکنون در بدترین وضع کاری و مالی به سر می‌برند و بنیاد سینمایی فارابی و سازمان سینمایی کوچک‌ترین حمایتی از آنان نکرده و نمی‌کند.برخی از آنان نیز در حسرت فیلم ساختن، مردند و غریبانه به خاک سپرده شدند.
گروهی می‌گویند این وظیفه خانه سینماست که باید از چنین افرادی حمایت کند،اگر چنین است، چرا به دادشان نرسیده و نمی‌رسد؟ جواب ساده است:چون خانه سینما ملکی شخصی است و در خدمت ازمابهتران!
رییس سازمان سینمایی و مدیران زیرمجموعه‌های آن، باید هرچه زودتر به هنرمندان اصیل سینما و مردم بگویند سرمایه‌های برباد رفته را به چه کسانی داده‌اند و تا دیر نشده اقدام به بازپس‌گیری آنها کنند.

لزوم شفاف سازی

انتشار یک لیست شفاف‌سازی محسوب نمی شود،باید اعلان کنند به چه کسانی این سرمایه‌ها را امانت داده اند که آنان در امانت خیانت کرده‌اند،این شفافیت است.
باید اموال بیت‌المال باز پس گرفت و به کسانی داد که حق شان است.اگر سازمان سینمایی و بنیاد فارابی در این ۳۰ سال، درست،دلسوزانه و با شجاعت رفتار می‌کردند،اکنون مورد هجوم همان کسانی واقع نمی‌شدند که بارها و بارها با بودجه‌های کلان از آنان حمایت کردند.
باید روشن کنند تکلیف پول‌هایی که بابت فیلم‌های نفروش داده‌اند چه شده است،آیا باز پس گرفته شده اند یا نه؟ دلیل آن را هم باید صراحتا بگویند.به عنوان نمونه فیلمی که از چهارشنبه به خاطر پایین بودن کف فروش،سرگروهی خود را از دست می‌دهد،پول کلانی را که از بنیاد فارابی گرفته چگونه می‌خواهد پس دهد؟!
باید تک تک وضعیت فیلم‌ها و تسهیلات و ریز همه چیز برای مردم منتشر شود،انتشار کلیات شفاف‌سازی نیست،باید جزئییات را هم منتشر کنند.
سیدرضااورنگ

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.