برمشامم می‌رسد هر لحظه بوی کربلا | چاووشی خوانی

پادکستی با صدای بی نظیر بخشو

امروز اول ماه محرم است. چاووشی خوانی نوعی از سرودهای مذهبی است که در این ایام نیز خوانده می‌شود.پادکست نادری از یک چاووشی حسینی را از خطه جنوب کشور بشنوید

ماه سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین ابن علی و یاران وفادارشان در بزرگترین قیام حماسی اسلامی.فرهنگ و هنر ایران زمین پیوندی ناگسستنی با عاشورای حسینی دارد. از اشعار قدمایی همچون مولوی و حافظ گرفته تا بزرگانی همچون عمان سامانی و محتشم کاشانی. اما بسیار ابیات و اشعاری هستند که هیچ گاه نام و نشانی از شاعران و سرایندگان آن در ادبیات ثبت نشده اما شعر و سرودشان در طی قرون متمادی زبانزد مردمان این سرزمین بوده است. 

یکی از این اشعار ، شعر مشهور «برمشامم می‌رسد هر لحظه بوی کربلاست». 

عمده ی شهرت این شعر به دلیل آن است که آن را در مراسم چاووشی خوانی و گاهی نیز در سوگواری حضرت سید الشهدا(ع) خوانده می‌شود.در این پادکست چاووشی خوانی بی نظیر و ماندگاری را خواهید شنید از شهرستان بوشهر که بی شک یکی از جاودانه‌های هنر مداحی کشور است.

خواننده ی این چاوشی مرحوم جهانبخش کردی زاده نام دارد که در منطقه ی جنوب کشور به نام بخشو نامیده می‌شود.

«بخشو» این چاوشی را در اواخر دهه ی 1340 هجری شمسی در یکی از روزهای ماه محرم در مسجدی در محله ی دهدشتی شهر بوشهر در میان نوحه ی واحد خوانده است.

تسلط مثال زدنی آن مرحوم به دستگاههای مختلف آواز ایرانی و داشتن صدایی ششدانگ از او خواننده ای تمام عیار ساخته بود که با عشقی که به اهل بیت (ع) داشت همه ی آن را وقف سوگواری خامس آل عبا کرده بود.

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

«سرزمین هنر» این پادکست را تقدیم می‌کند به تمامی‌هنرمندانی که خالصانه و بی ریا در طول تاریخ هنر خویش را به شهدای کربلا تقدیم کرده اند.

نام اثر: چاوشی

شاعر: ناشناس

خواننده: جهانبخش کردی زاده(بخشو)

این قطعه در چهارگاه خوانده شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.