برای کیهان کلهر برنده جایزه وومکس 2019

کلیپ اختصاصی تی وی هنرلند | خنیاگران قسمت اول

ویدئویی که خواهید دید اولین قسمت از برنامه خنیاگران است که در تی وی هنرلند تهیه شده است و به مناسبت افتخارآفرینی‌های  کیهان کلهر در جایزه وومکس 2019 و گرمی‌2018 به معرفی بیوگرافی تصویری این هنرمند اختصاص یافته است.

وبسایت رسمی‌«وومکس» ضمن اعلام نام کیهان کلهر به عنوان برنده وومکس 2019  در توصیف هنر کمانچه‌نوازی کیهان کلهر مطالب جالبی نوشته است:

«برای کلهر، کمانچه صدای اوست. هنگامیکه می‌نوازد انگار زبانی کامل ایجاد می‌کند که با سراسر مردم جهان از گذشته دور تا آینده ارتباط برقرار می‌کند. کیهان کلهر در طول زندگی حرفه‌ای خود با بهترین نوازندگان جای جای ایران همکاری کرده و موسیقی اقوام کردستان و خراسان را مورد مطالعه قرار داده است و با موزیسین‌های سایر فرهنگ‌ها نیز با زبان موسیقی دیالوگ داشته است ازجمله شجاعت حسین خان از هند، یویوما و گروه بین‌المللی جاده ابریشم، اردال ارزنجان از ترکیه، تریو هلندی رامبرانت، تومانی دیاباته از مالی، گروه بروکلین رایدر و کوارتت کرونوس؛ از این رو به همه این صداها اجازه می‌دهد تا صدای او را فراگیر کنند.»

مطابق اعلام رسمی‌وب‌سایت وومکس، 27 اکتبر امسال مصادف با پنجم آبان در مراسم بیست و پنجمین سالگرد تأسیس وومکس، این جایزه در فنلاند به کیهان کلهر تقدیم خواهد شد. و طی مراسمی‌کیهان کلهر همراه با اردال ارزنجان نوازنده باغلاما به اجرای برنامه می‌پردازند. لازم به توضیح است در سال 2016 نیز رویداد جهانی وومکس میزبان اجرای مشترک این دو هنرمند از ایران و ترکیه بوده است که آلبوم آن نیز با نام «باد» پیش‌تر توسط شرکت معتبر و پرآوازه ECM منتشر شده است.

جایزه وومکس که به عنوان جایزه ورلدموزیک اکسپو شناخته می‌شود معتبرترین جایزه جهان است که برای شاخه ورلد موزیک در سال 1999 تاسیس شده است و از آغاز این جایزه را برای احترام و ارج نهادن به موارد برجسته ورلد موزیک (موسیقی جهان) در سطح بین‌المللی و با اذعان به تعالی موسیقی، اهمیت اجتماعی، موفقیت تجاری، تاثیر سیاسی و یک عمر دستاورد هنری معرفی کرده و بنیان نهاده است.

هر سال نیز در ماه اکتبر همزمان با رویداد وومکس Womex (رویداد نمایشگاهی موسیقی جهان) جایزه‌ای به یک نفر که شایسته این عنوان در جهان است داده می‌شود. از سال 2008 جایزه وومکس در دو بخش تقدیم می‌شود یکی برای هنرمند و دیگری برای تعالی حرفه‌ای، که جایزه سال 2019 به کیهان کلهر به عنوان هنرمند ویرتئوز کمانچه تقدیم شده است. سال گذشته، 2018، این جایزه معتبر به کوارتت زهی کرونوس Kronos Quartet از آمریکا تعلق گرفته بود.


*ویدئوی اختصاصی برنامه خنیاگران در تی وی هنرلند ساخته شده است .تصویر شاخص این متن از فواد اشتری است و در تنظیم این متن از سایت تسنیم استفاده شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.