بانوی تکراری، زمین سرد آماتوری و سرزده تجربی در تلویزیون جادویی ایران!

جبار آذین

بانوی تکراری، زمین سرد آماتوری و سرزده تجربی در تلویزیون جادویی ایران | جبار آذین | سه مجموعه تلویزیونی جدید از صدا و سیمای انحصاری و اسپانسری و سرمایه سالار کشور در حال پخش است. در ادامه به شرح مختصری از سریال ها و مقایسه ی آن ها در این صفحه ی هنرلند خواهیم پرداخت.

 

سریال ” بوم و بانو

سریال ” بوم و بانو ” را سعید سلطانی، مجموعه ساز سابقه دار تلویزیون ساخته است. او با آن که در مجموعه سازی، کارنامه ای قابل دفاع دارد، اما سریال تازه اش، چندان چنگی به دل نمی زند.

سریال بوم و بانو
” بوم و بانو ” ساخته سعید سلطانی

سلطانی با درام سطحی عاشقانه، سیاسی، تاریخی و اجتماعی ” بوم و بانو ” کوشیده است بر سر سفره ای بنشیند که پیش تر ” شهرزاد ” و ” بانوی عمارت ” و  پیش تر از آنها سریال مانای ” هزاردستان ” نشسته اند.

از همین رو به رغم برخی ویژگی ها، کارش نسخه ای متوسط در مقایسه با سریال های یاد شده است و موضوع و محتوا و داستان آن، مخاطبانی را که عاشقانه های شهرزاد و بانوی عمارت را دیده اند، ارضا نمی کند و از این منظر برای سلطانی و دیگر سازندگان بوم و بانو امتیازی تلقی نمی شود و در نهایت، دستپختشان را نسبت به دو سریال دیگر سیما، در سطح بالای متوسط قرار می دهد.

 

سریال ” زمین گرم

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

” زمین گرم ” نخستین تجربه سعید نعمت الله در مقام کارگردان و چندمین کالای تلویزیونی یک تهیه کننده آقا زاده و نور چشمی است که به لطف برخی نامدیران و.. سیما، مانند دو، سه آنتن پرکن شبیه خود و سفارشی و فرمایشی ساز، در تلویزیون بدون در و پیکر کشور، کنگر خورده و لنگر انداخته اند و چپ و راست سریالهای رفاقتی می سازند و کیسه کیسه از تلویزیون، دلار می برند.

سریال زمین گرم
” زمین گرم ” ساخته سعید نعمت الله

نعمت الله، گرچه در فیلمنامه نویسی، دارای ذوق و تبحر است، اما سریالش، کاری به شدت ضعیف و آماتوری و نمایشگر ناتوانی او در تصویر سازی های مناسب است که آگاهی اندک نعمت الله را در شناخت و بهره گیری از دوربین و تصویر سازی نمایان می کند.

زمین گرم، هر چند از منظر نگارش و قوت فیلمنامه، کم و بیش گرم و گیرا است، ولی در اجرا و کارگردانی، سطحی و نازل است و استفاده ازبازیگران توانا هم نتوانسته آن را قابل تحمل کند. امتیاز فیلمنامه بر ساختار هنری ضعیف و کارگردانی دم دستی ” زمین گرم “، سلطه دارد.

 

سریال ” سرزده

” سرزده ” را بهادر اسدی ساخته است. “سرزده”  یک مجموعه خانوادگی، پلیسی و حادثه ای است که تجربه آموزی کارگردانش را در تصویر کردن علایقش و سریال سازی آشکار می کند.

سریال سرزده
” سرزده ” ساخته بهادر اسدی

با آنکه این سریال هم در نگارش فیلمنامه، پرداخت داستان، فضا سازی، شخصیت پردازی و کارگردانی و بازی ها کاستی ها دارد، اما از ” زمین گرم ” غیر قابل تحمل،قابل تحمل تر است.

 

درکل با اغماض! از فیلمنامه های به نسبت جمع و جور و بازی های بعضی بازیگران سریال های مذکور می شود به عنوان امتیازهای آن ها یاد کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 5 =