اقدام عجیب شورای عالی انقلاب فرهنگی در عصر جدید

شورای عالی انقلاب فرهنگی در اقدامی عجیب همزمان با پخش برنامه فینال عصر جدید شبکه ۳ سیما در نامه ای به رییس سازمان صداوسیما از  تهیه و پخش این برنامه قدردانی کرد.

این اقدام را باید فصل جدیدی از حضور فعال شورایعالی انقلاب فرهنگی در حوزه رسانه ای تفسیر کرد و آن را به فال نیک گرفت زیرا پیش از این کمتر شاهد اظهار نظرهای اینچنینی درباره برنامه های تلویزیونی از سوی این شورا بوده ایم.

شورایعالی انقلاب فرهنگی یکی از مهمترین نهادهای تصمیم ساز در حوزه ی فرهنگ ایران در ۴ دهه ی گذشته است که نیم بیشتری از  ترکیب ۴۴ نفره ی آن را مسؤلان بلندپایه ی فرهنگی کشور از رؤسای سه قوه تا دبیر شورای نگهبان تشکیل می دهند. بالطبع حضور رییس سازمان صداوسیما و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس سازمان تبلیغات اسلامی به عنوان متولیان مستقیم فرهنگ سازی در کنار وزاری آموزش و پرورش و علوم و تحقیقات و بهداشت که مسؤلیت  مستقیم تعلیم و تربیت کودکان،نوجوانان و نسل جوان جامعه را به عهده دارند،در این شورا وزن اجرایی این شورا را در انجام امور فرهنگی به حد کافی ارتقا بخشیده است.

در این میان چهره های حوزوی و دانشگاهی نیز به عنوان اعضای حقیقی این شورا سالهاست تلاشهایی برای تحول در فرهنگ جامعه ی ایران پس از انقلاب اسلامی انجام داده اند که حاصل آن را در قشر جوان جامعه و میانسالان ایران می توان به خوبی مشاهده کرد.

آنچه نامه دبیر شورای انقلاب فرهنگی در تقدیر از رسانه ملی پراهمیت جلوه می نماید در چند نکته قابل ارزیابی است:

۱- حضور شورای عالی انقلاب فرهنگی که تاکنون یک جایگاه دست نیافتنی و بوروکراتیک جلوه می نمود که هیچ ارتباط نزدیکی با مردم برقرار نمی کرد اکنون دست یافتنی تر گردیده است. در واقع این شورا با اقدام اخیر خود اعلام کرده است که اعضای این شورا هم مثل سایر مردم ایران برنامه های تفریحی و سرگرمی را می بینند و فقط در راهروهای دانشگاه یا حجره های حوزه های علمیه و یا راهروهای مجلس و هیئت دولت قدم نمی زنند بلکه فرهنگ را در زندگی خود نیز لمس می نمایند.

۲- شورایعالی انقلاب فرهنگی می تواند با زبان مردم سخن بگوید و صرفاً به صدور بخشنامه و مصوبات خشک اداری اکتفا نمی نماید.

۳- تغییر یک مدیر سنتی که سالیان متمادی بر مسند این شورا تکیه کرده بود چقدر می تواند در تغییر رویکرد این نهاد فرهنگی به خصوص در عرصه های مقابله با جنگ نرم مؤثر باشد.

۴-تحصیلات مرتبط مدیران با حوزه فعالیتشان می تواند بر تغییر نگرش یا لااقل تغییر رویکرد اجتماعی و روابط عمومی مؤثر باشد. برای آن دسته از عزیزانی که کمتر با این شورا آشنا هستند باید گفت دبیر سابق این شورا علاوه بر تحصیلات حوزوی، دکترای دامپزشکی داشته است و دبیر فعلی شورا نیز یک روحانی دارای  دکترای جامعه شناسی ارتباطات می باشد و همین موضوع می تواند بار معنایی بیشتری به این اقدام بدهد.

۵- این اقدام شورایعالی انقلاب فرهنگی انتظارات جامعه شناسان و صاحبنظران فرهنگی کشور را از این شورا بالاتر می برد و هرچقدر این انتظارات بالاتر رود شأنیت شورا و اهمیت آن در چیزی که به نام انقلاب فرهنگی معرفی می شود، بیشتر نمود می یابد. به عنوان مثال این شورا باید در مقام مسؤل دربرابر کاستیهای فرهنگی جامعه ی امروز ایران اسلامی پاسخگو باشد. این شورا باید به مردم گزارش بدهد که در اقدامات نهادهای فرهنگی و یا غیر فرهنگی مداخله گر در حوزه ی فرهنگ چه مشکلاتی وجود دارد که می تواند باعث ایجاد شکاف فرهنگی نسلها شود و یا برعکس باعث تقویت جریان فرهنگی انقلاب اسلامی و ایران عزیز شود.

با این حال چند سوال نیز پیش می آید که در تکمله ی این نوشته باید مطرح نمود از جمله اینکه :

  • آیا نامه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به رییس سازمان صداوسیما با مشورت اعضای این شورا صورت پذیرفته است و یا نظر شخصی دکتر سید سعیدرضا عاملی به عنوان یک جامعه شناس و متخصص حوزه ارتباطات درباره این برنامه بوده است؟
  • شورایعالی انقلاب فرهنگی نسبت به تمام برنامه های صداوسیما اشراف کامل دارد و یا اینکه برنامه عصر جدید به دلیل ویژگیهای خاص آن مورد توجه این شورا قرار گرفته است؟
  • نظر شورایعالی انقلاب فرهنگی درباره ایده پردازی خلاقانه در این برنامه با درنظرگرفتن برنامه های مختلف و مشابهی از این دست که سالهاست از هالیوود تا بالیوود تهیه و تولید می شود مطرح شده است یا آنها را ندیده و یا به رسمیت نمی شناسند؟
  • آیا می توان انتظار داشت شورایعالی انقلاب فرهنگی به طور رسمی و یا نامه نگاری مشابه درباره قطع برنامه های پرطرفدار دیگری از همین شبکه ۳ مانند برنامه نود هم اظهار نظر نماید یا خیر؟
  • شورایعالی انقلاب فرهنگی می تواند برپایه تحقیقات موجود و مشاهدات میدانی برای کاهش خشونت و پرخاشگری در جامعه ی ایرانی ممیزی های بیشتری در پخش تصاویر خشن در فیلمها،سریالها و البته اخبار رسانه ملی حتی در حد همین نامه داشته باشد یا خیر؟

بررسی نکات گفته شده در خصوص این نامه ی ۵۶۰ کلمه ای نشان می دهد اقدام دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی می تواند سرفصل جدیدی در فعالیتهای ملموس این شورا در محیط فرهنگی جامعه ی ایران داشته باشد و در صورت تداوم چه بسا به نشاط آفرینی فرهنگی اجتماعی و پاسخگویی بیشتر نهادهای مسؤل در زمینه ی فرهنگی در جمهوری اسلامی ایران بیانجامد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + شش =