اصغر محبی |بازیگری از بوعلی سینا تا لبه تیغ

اصغر محبی (1330 کرمانشاه)

بازیگر

اصغر محبی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون به سال 1330 در کرمانشاه متولد شد. در ده سالگی به طور اتفاقی توسط یک گروه نمایشی که از تهران به کرمانشاه می‌آید برای ایفای نقش یک کودک انتخاب می‌شود . که همین امر باعث می‌شود بعد از آن به عضویت گروه نمایشی کرمانشاه درآمده و با هنرمندانی چون غلامرضا ناجی، ایرج شکرچیان، عباس بنی عامریان و نصرت الله سالاروندی غریزه هنری خود را پرورش دهد.

در سال 1351 به مناسبت روز جهانی تئاتر و بزرگداشت « موریس بژار » نمایشنامه سگی در خرمن جا نوشته نصرالله نویدی را بازی و کارگردانی می‌کند. او در مرکز آموزش هنرهای دراماتیک در کنار هنرمندانی چون آتش تقی پور ، حمید دهقانپور ، اسماعیل سلطانیان و احمد آقالو فارغ التحصیل می‌شود.

اصغر محبی در سال 1352 از کرمانشاه به تهران آمده و در گروه نمایشی ابرویز در کنار بازیگر توانمندی چون پرویز فنی زاده بازیگری حرفه ای را تجربه می‌کند. در سال 1353 به دعوت صادق بهرامی‌به رادیو ارگ دعوت می‌شود و در چندین نمایش رادیویی صدا پیشگی می‌کند. در سال 1354 به عنوان کارشناس تئاتر در مرکز رفاه خانواده تحت نظارت سازمان بهزیستی همکاری خود را آغاز و به تعلیم و تربیت جوانان علاقه مند تئاتر می‌پردازد.

اصغر محبی

او با تشکیل گروهی متشکل از رضا گنجی ، دکتر سعید کشن فلاح، فرید کشن فلاح ، صالح جاوید فر ، پرویز برید، امان رحیمی، اکبر سنگی و داریوش یاری موفق به اجرای چندین نمایشنامه از جمله؛ آدم خواران، رو حوضی سلطان حسین ، لوطی و انترش و مفلسها می‌شود. در سال 1356 نمایشنامه پهلوان اکبر می‌میرد نوشته بهرام بیضایی را کارگردانی و به روی صحنه می‌برد.

وی پس از انقلاب در سال 1362 در نمایشنامه ابوذر به کارگردانی حسین مختاری به مناسبت بازگشایی دانشگاه در تالار مولوی به روی صحنه رفته و فعالیت بازیگری خود را از سر می‌گیرد. در همین سالها است که در فیلم سینمایی « زندان دوله تو » به کارگردانی رحیم رحیمی‌پور جلوی دوربین می‌رود.

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

آکیرا کوراساوا (1998-1910)

جمشیدمشایخی (1398-1313)

اصغر محبی در  سریال بوعلی سینا
اصغر محبی در سریال بوعلی سینا

تئاترهایی چون ؛قصه شب به کارگردانی حسین جعفری،مات به کارگردانی حسن عابد،دکتر شوایزر را بازی کرده و نمایشنامه ایستگاه سوم در سالن اصلی تئاتر شهر نویسندگی و کارگردانی می‌کند.که البته با ورود به سینما و تلویزیون به تدریج از تئاتر فاصله می‌گیرد و در اولین مجموعه تلویزیونی با عنوان « شکاف » او را در کنار بازیگر توانمندی چون داریوش مودبیان قرار می‌دهد.

اصغر محبی پس از آن در فیلمها و سریال‌های متعددی چون:

شب و مه به کارگردانی احمد بخشی، بوعلی سینا به کارگردانی کیهان رهگذار،راهیان به کارگردانی علی بیابانی،لبه تیغ به کارگردانی جمال شورجه،هدف گمشده به کارگردانی یوسف مهدوی،مزد ترس به کارگردانی حمید تمجیدی،خلبان به کارگردانی جمال شورجه،سازمان 4 به کارگردانی حسن جوانبخش،زیر هشت به کارگردانی سیروس مقدم،دو روی سکه به کارگردانی کیومرث میهن دوست،همپای پیاده به کارگردانی رضا فاضلی،نقش برآب به کارگردانی داود اسدی،مادر به کارگردانی مسعود فروتن،سایه تنهایی به کارگردانی بیژن شکرریز،راز فانوس به کارگردانی محمد حسن زاده،سرنوشت به کارگردانی محسن زهتاب،فریاد بی صدا به کارگردانی جهانگیر جهانگیری،عروس حلبچه به کارگردانی حسن کاربخش،روزنه به کارگردانی جمال شورجه،بی تو تنهایم به کارگردانی قدرت الله صلح میرزایی،عبور از خط سرخ به کارگردانی جمال شورجه،بازی با مرگ به کارگردانی حمید تمجیدی،لبه تیغ به کارگردانی جمال شورجه،ویرانگر به کارگردانی ابوالقاسم طالبی،پاپوش به کارگردانی منوچهر‌هادی،معمای شاه به کارگردانی محمدرضا ورزی،پاهای بی قرار به کارگردانی منوجهر‌هادی،ایفای نقش می‌کند.

اصغر محبی در  لبه تیغ
اصغر محبی در لبه تیغ

اصغر محبی با تجارب هنری که در طول پنج دهه فعالیت مستمر بدست آورده بود تجربه خود را در فیلمهای داستاتی اتیسم ، بلور ، سرزمین عشق و ماسو  به عنوان نویسنده ، کارگردان و تهیه کننده به کار بسته است.

honarmand,honarmand pedia.artist,Asghar Mohebbi

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.