از تتلو تا تتلیتیا

خواننده ی زیرزمینی بیست ونه ساله ی رشد یافته در دهه ی هشتاد که با انتشار آثار خود توسط « امین دانکر» در فضای مجازی به شهرت رسید، متولد ٣٠/ شهریور/١٣۶۶تهران است.

«امیرتتلو» خواننده ی رپ، پاپ، اندبلوز نخستین آلبومش با نام « زیر همکف » را در سال ٢٠١٢ منتشر کرد و زندگی پر حاشیه ی او با انتشار عکس، ترانه ی انرژی هسته ای روی ناو ارتش، دعوا با « بهنوش بختیاری»بر سر تعداد فالوورهایش، دوستی با «محسن مسلمان»، بازیکن پرسپولیس و…تا بازداشت اخیرش او را به اخبار داغ این روزها مبدل کرده است.

« تتلو » که طرفدارانی بیش از سه میلیون را درشبکه‌های مجازی به خود اختصاص داده است یکی از خوش شانس ترین خوانندگان زیرزمینی محسوب میشود که توانسته موسیقی فست فودی خود را به سرعت انتشار دهد و تعداد لایک‌های خود را به حداکثر برساند.

به نقل از خبرگزاری جام جم روز دوم شهریور «امیر مقصود پور» [«مقصود لو»] از سوی دادسرای فرهنگ و هنر به دلیل «تشویق نمودن جوانان به فساد و فحشا» احضار شد.

بعد ازدستگیری « تتلو »، دوستدارانش یا همان «تتلیتی»‌ها با بیش از هفتصد هزار کامنت با شعار«تتلو را آزاد کنید»،«جای هنرمند در زندان نیست»و… تا تجمع اعتراضی در حمایت از او مقابل دادسرا و حتی آش نذری برای آزادی او، به نوعی اعتراض خود را رسانه ای کردند.

به نقل از شما نیوز: به گفته ی یک فرد مطلع علت دستگیری «امیر حسین مقصودپور» معروف به« امیر تتلو»، انتشار فایل صوتی بوده که در آن بازپرس پرونده خود را تهدید کرده است.

«امیرتتلو» با خود زنی خود در دادسرا فرهنگ و هنر گفت:«کاری از دست من و طرفدارانم بر نمی‌آید» و مشاجره اش با بازپرس دادسرا ی فرهنگ و هنر، ارجاع او جهت بررسی سلامت روح و روان را در پی داشت او همچنین «تتلیتی»‌ها را در صفحات مجازیش به حفظ آرامش و دعای خیر دعوت کرد!.

لازم به ذکر است سرهنگ مسعود زاهدیان (ریس پلیس امنیت اخلاقی ناجا) در برخورد پلیس با خوانندگان زیرزمینی از جمله «تتلو» که با ساخت آثار خود اقدام به پخش آن در شبکه‌های خارجی میکنند گفت: تمام موارد را شناسایی کردیم و با آنها برخورد خواهیم کرد.

موسیقی زیرزمینی در کشورمان پدیده ای است که کمتر از دو دهه از عمر آن میگذرد این نوع موسیقی آنچنان که از نامش مشهود است در فضایی غیر از فضای رسمی‌ساخته و به بازار ارائه میشود، اما با توجه به قوانین فرهنگی هنری کشورمان، اشعار باید به تصویب وزارت فرهنگ و ارشاد برسد و فقط در استودیوهای مجاز ضبط شوند.

آنچه مشهود است، در عصر ارتباطات و اطلاعات و سرعت بیش از اندازه ی تکنولوژی ورود این نوع موسیقی به دنیای جوانان هم به گونه ای غیررسمی‌است و خوانندگانی نظیر« تتلو» توانسته اند آنچه که جوانان می‌پسندند را بخواند و طرفدارانی را که اکثرا در گروه سنی زیر بیست و پنج سال قرار دارند در فضای مجازی و حقیقی به خود اختصاص دهد.

شاید اینگونه گرایش‌ها علاوه بر امنیت روحی و روانی جوانان، امنیت موسیقی ایران را چالش بکشاند و ترویج این نوع موسیقی در دهه‌های نچندان دور آسیب‌های غیر انکاری را به جوانان،موسیقی، فرهنگ و…وارد خواهد آورد.

حال این نکته قابل تامل است که با پیشرفت سریع تکنولوژی و امکانات و اینکه هر فردی میتواند با اندکی آشنایی با موسیقی قطعه ی دلخواهش را در اتاقش بسازد و به سرعت گسترش دهد و توجه به این نکته که  استودیوهای زیرزمینی هم کم کم به پایان عمر خود نزدیک می‌شوند، برخورد قهری با اینگونه موسیقی‌ها میتواند مشکلی را حل نماید؟ یا اینکه میتواند سوژه ی مناسبی برای آنانی که میخواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند فراهم سازد.

honarland,هنرلندتتلو بهنوش بختیاری ,

هنرلند ,تتلو ,,بهنوش بختیاری محمد مسلمان,honarland

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
 1. یه بنده خدا می گوید

  سلام…
  اولا مقصود پور نه مقصولو! 😐
  دوما چرا آهنگهایی که تتلو خونده مثل شهدا(همراه موزیک ویدیو) و امام رضا و امام حسین رو ذکر نکردید و گفتید: فقط بر امنیت روحی و روانی جوانان آسیب های غیر انکاری وارد خواهد آورد!!!!
  سوما: جوونا نمیتونن مث شماها برن استاد شجریان و… گوش کنن…واقعیت اینه که زمونه عوض شده و جوون اینجور آهنگارو میپسنده(رپ) و همیشه زیر بیست و پنج سال نمیمونن و بزرگ میشن! ودم تتلوها گرم که به این سبک جهت دادن و نرفتن خارج و ضد وطن و دینشون بخونن…
  چرا میخوایم اونارو دک کنیم؟ تتلیتی نیستم ولی دم تتلو گرم که با جوی که این دروزمونه داره تونست خودشو از این منجلاب بکشه بیرون!
  چهارما: حاج آقا سید حسن آقامیری و خیلیها از تتلو حمایت کردند.
  پنجما: چرا درباره مقاله هایی که تایمز، یاهو، سی ان ان درباره آهنگ انرژی هسته ای منتشر کردند چیزی نگفتید؟
  شمایی که داری مقاله مینویسی خواهشا الکی جبهه نگیرید…اینکارا باعث میشه طرفداراتون کم بشه …به جایی اینکه حمایتش کنید و واقعا هنرلند باشید دارید جوونارو هم از مسئله هنر دور میکنید…
  وقتی کسی که فقط توی اینستاگرامش ۳٫۵ میلیون طرفدار داره و همشون به تتلو میگن هنرمند، شماها نمیتونید هنرمند خطابش نکنید!
  اینارو نوشتم چون میدونم کسی پشت این هنرمند نیست و هرکسی جای اون بود میرفت انگلیس و فرانسه مث شاهین نجفی میشد…
  تتلو اشتباهی هم کرده ولی نباید بولدشون کنین!!!
  پیشنهاد من اینه اگر میخواهید در زمینه هنر توی دل جوونا جا باز کنید بهتره الکی جبهه نگیرید و به حجمه هایی که توی این دورو زمونه علیه جوونا هست بیشتر توجه کنید…
  اگر واقعا حوصلتون سر رفته و میخواید توی فضای مجازی مقاله بنویسید برید درباره وطن فروشها و کسانی که به امامان ما توهین میکنن مقاله بنویسید!
  این پیام من رو چه تایید بکنید و چه تایید نکنید اهمیت نمیدم. فقط میخواستم بهتون بگم که همه چیز رو انتقادی نبینید و مثل بقیه نباشید…هنر میتونه تاثیر بسیار زیادی روی جوونا بزاره و الان تتلو هنرمنده و تاثیر مثبتی هم گذاشته مثل: ورزش، تشویق جوانان به نماز و حس وطن پرستی و خدا پرستی…!
  اگر هم میخواید نقد کنید برید تحقیق کنید و کپی پیست نکنید که مقصودلو رو مقصودپور ننویسید…
  واقعا فکر کردم هنرلند هستید…
  متاسفم براتون.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.