ازمغولهای کیمیاوی تا مغولهای امروزی سینمای ایران!

جبار آذین

چندی پیش به دعوت گروهی از هنرمندان، مدیران، دانشجویان و فعالان و دغدغه داران سینما و فرهنگ وهنرکشور، میهمان محفلی فرهنگی سینمایی بودم.

دراین نشست،پس ازسال ها، توفیق دست داد تا برای چندمین بار فیلم خوب و ماندگار “مغول ها” ساخته «پرویز کیمیاوی» را تماشا کنم. بعد از تماشا و تحلیل من از فیلم، میان من و دوستان درباره کیمیاوی، فیلم مغول ها و سینماگران موسوم به موج نو سینمای قبل از انقلاب، گپ و گفت درگرفت که جالب و متنوع وتأثیرگذار بود.در خلال صحبت های دوستان، مسأله ای ذهن مرا درگیر کرده بود که نمی خواستم در آن محفل درباره اش صحبت کنم، ترجیح دادم به جای طرح در آن جمع، در اینجا مطرح کنم.

آن هاکه فیلم درخشان مغولهای کیمیاوی را دیده اند، می دانند که سه موضوع محوری در این اثر مورد توجه و نقد قرارگرفته است:

شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید
  • یورش مغول ها

  • گسترش نفوذ تلویزیون و

  • آینده نامعلوم سینما.

کیمیاوی، مغول ها را در سال پنجاه و دو ساخته و در ترکیبی بدیع و طنز گونه در بستری تراژیک، حمله مغول ها به ایران را با همسان سازی ورود تلویزیون به نقاط مختلف کشور و آینده سینما به تصویر کشیده است. آنچه فکر مرا اشغال کرده بود، اوضاع فرهنگ و هنر و به ویژه سینمای امروز ایران در شرایط تهاجم مغول های کنونی و مقایسه آن با دوران گذشته و هجمه مغولهای کیمیاوی بود.در آن فیلم، هجوم مغولها به دل و جان فرهنگ ایران با تهاجم تلویزیون و سیل مبتذل سازی درسینما، در یک راستا تحلیل و ارزیابی شده بود، و سینما و تلویزیون امروز با حمله مافیا، نامدیران، آقازاده ها، تاراجگران بیت المال، نازل و مبتذل سازان، تروریست های اقتصادی ،غربگراها، سیاسی کاران و دوستداران تفکر طالبانی و داعشی، مواجه است.

در واقع مهاجمان امروز فرهنگ کشور، همان مغول های دیروز هستند که یک بار دیگر در لباس ها و تیپ های متفاوت، اما با همان اندیشه ها و عملکردها، فرهنگ و هنر و سینمای کشور و ثروت و اموال ملی و مردم را آماج یورش خود قرارداده اند.

با آنکه،این هجمه سالیان سال است در حوزه های سینما و هنر و فرهنگ ادامه دارد، اما در چند سال اخیر اوج گرفته و از اهالی هنر و قلم و تولیدات فرهنگی، کشته ها و پشته ه اساخته است. البته مغول های فیلم کیمیاوی با مغول های کنونی سینما، این تفاوت را دارند که آن ها به اسب و شمشیر و زره مجهز و غارتگر بودند و این ها به خانه ها و ویلاهای اشرافی و زندگی تجملاتی، خودروهای چند صد میلیونی و میلیاردی،حساب های بانکی هزاران دلاری، ریاست، سیاست و تجارت و تاراجگری مزین اند!

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × چهار =