ارشا اقدسی مردی که نباید در رختخواب می مرد

ارشا اقدسی نباید در رختخواب می مرد| سید رضا اورنگ | سرزمین هنر | سینما |

جهان هستی میدان نمایشی است که انسان ها روی صحنه آن بازی می کنند. برخی از آنان مردان و زنانی هستند که عافیت طلبی پیشه کرده و اهل خطر نیستند.نهایت آرزوی این افراد این است که با آرامش کامل در رختخواب خویش بمیرند.

گروهی از آدمیان،هرگز عافیت طلبی پیشه نکرده و همواره با خطر دست و پنجه نرم کرده و می کنند.

عده ای از آنان با شجاعت تمام در میدان های جنگ و مبارزه در شکوه کامل جان خویش را می بازند.عده ای دیگر از این افراد که میدان های جنگ را ندیده اند نیز مردان و زنانی هستند که همواره دل گنده خویش را به دریای بزرگ خطر می زنند.برای آنان طول زندگی مهم نیست،عرض آن اهمیت دارد.

دوست دارند تا زمانی که زنده هستند، همواره روی امواج سهمگین خطر موج سواری کنند.خطر کردن برای آنان لذتی وافر دارد که حاضر نبوده و نیستند آن را با چیز دیگری عوض کنند.

در جهان و ایران زیاد بوده و هستند افرادی که اهل سکون و سکوت نبوده و مدام از جایی به جایی دیگر دنبال هیجان و خطر گشته و می گردند.بدون خطر کردن زندگی برای شان معنی نداشته و ندارد.
گاهی به جنگ صخره های سرسخت و قله های سر به فلک کشیده می روند،گاهی دل به دریای مواج می زنند،گاهی از پرنده های آهنین سقوط آزاد انجام می دهند، گاهی به دل جنگل و صحرا می زنند و خود را در معرض صدها خطر قرار می دهند و…

نیاز سینما به امثال ارشا اقدسی

در عالم سینما نیز شجاع دلانی هستند که برای بالا رفتن کیفیت فیلم ها و ایجاد هیجان و لذت برای تماشاچیان،جان خود را به خطر انداخته و با انجام حرکات محیرالعقول چشم ها را خیره می کنند.

بی شک بدلکاران در جذاب شدن و همه گیری هنر سینما نقش بسزایی داشته و دارند. شاید امروز برخی از فیلم ها با استفاده از تکنولوژی های نوین دیگر احتیاجی به بدلکار نداشته باشند، اما در گذشته تمام فیلم های اکشن و هیجان انگیز، به بدلکارانی زبده و شجاع احتیاج داشتند.

کسانی که جان خویش را در کف بگیرند و با هنرنمایی و خطرآفرینی خویش مخاطبان را روی صندلی سالن های تاریک سینما میخکوب کنند.

ارشا اقدسی
ارشا اقدسی
شاید این محتوا را نیز دوست داشته باشید

به یاد بیاورید که بدلکاران شجاع چگونه با به خطر انداختن جان خویش، فیلم «بن هور» را شهره خاص و عام کردند،به خصوص صحنه ارابه رانی که بدلکاران زبده ای در آن به خطرآفرینی دست زدند.
در سینمای امروز،هنوز بسیاری از فیلمسازان، به جای استفاده از تکنولوژی های مصنوعی،از بدلکاران کاربلد و شجاع استفاده می کنند تا حس و حال واقعی را به تماشاچیان منتقل کنند.

سینمای ایران نیز از گذشته بدلکارانی داشته که به جای بازیگران اصلی،بدلکاری می کردند،اما کارشان چندان به چشم نمی آمد.

بعد از حضور زنده یاد پیمان ابدی در سینمای ایران،بدلکاری جلوه ای دیگر یافت و کارگردانان ایرانی توانستند از توانایی این مرحوم و اعضای تیم اش بهره برده و صحنه های جذابی برای مخاطبان بیافرینند.

جای خالی پیمان ابدی

پس از مرگ دردناک پیمان ابدی که سر صحنه فیلمبرداری و در یک حادثه شوم اتفاق افتاد،برخی ادعا داشتند که جانشین این مرد بزرگ هستند،اما هیچ کدام به جز زنده یاد ارشا اقدسی نتوانستند جا پای او بگذارند.

ارشا اقدسی نیز مانند پیمان ابدی،توانایی بی نظیر و شجاعتی مثال زدنی داشت.هر جا که بوی خطر می آمد آنجا حاضر بود.

وی در فیلم های بسیاری هنرنمایی و خطرآفرینی کرد،اما هرگز نترسید و پا پس نکشید.تا جایی که توان داشت با طراحی و خلق صحنه های جذاب و هیجان انگیز به فیلم و سریال های ایرانی جان تازه ای بخشید.

مرگ وی نیز مانند پیمان ابدی سر صحنه فیلمبرداری اتفاق افتاد و یک تصادف شوم او را از سینمای ایران گرفت.

گرچه مردان و زنان شجاع دیگری وارد این حرفه شده و خطرآفرینی خواهند کرد،اما نخواهند توانست جای خالی پیمان ابدی و ارشا اقدسی را پر کنند.این دو تن به ابدیت پیوسته و نام خویش را جاودانه کرده اند.

ارشا اقدسی نباید در رختخواب می مرد که نمرد. رختخواب جای مناسبی برای مردان و زنان شجاع نیست، آنان باید در دل خطر بمیرند که اکثرا نیز چنین مرگ با شکوهی داشته اند.
خداوند این مرد شجاع و بزرگ دل را بیامرزد و در بهشت برین سکنا دهد.

درگذشت نابهنگام ارشا اقدسی را صمیمانه به خانواده محترم ایشان، اهالی سینما و مردم ایران تسلیت می گوییم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + 18 =