آقای ترامپ، حاج قاسم و میراث فرهنگی خط قرمز ما هستند

ترامپ ، حاج قاسم و میراث فرهنگی و اسطوره های ایرانی خط قرمز ما هستند| علیرضا دباغ| توئیت دونالد ترامپ در پنجمین روز سال نو مسیحی ۲۰۲۰ اعلان جنگ علیه فرهنگ ایرانی چیزی نیست که بتوان ساده از کنارش گذشت. او اعلام کرده است در صورت عملیات انتقامی جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به ترور شهید حاج قاسم سلیمانی، ۵۲ نقطه استراتژیک ایران اعم از نظامی، اقتصادی و فرهنگی را مورد حمله قرار خواهد داد.

به نظر می‌رسد از این پس روابط ایران و آمریکا را باید به دو دوره قبل و بعد از ترور شهید قاسم سلیمانی تقسیم کرد. چرا که تحولات بزرگی در راه است. بی‌پرده می‌گویم، برای میراث فرهنگی ایران نگرانم. ترامپ با خروج از سازمان فرهنگی ملل متحد، «یونسکو» نشان داد هیچ تعلقی به فرهنگ ملل ندارد.

تهدیدنظامی علیه اماکن فرهنگی

قرار دادن لفظ فرهنگی در کنار تهدید حمله به اماکن استراتژیک شناسایی شده برای حمله به ایران در توئیت ترامپ ، محک خوبی برای کسانی است که به نام ایران حساس هستند و از جمعه تاکنون با کامنت‌های خود در اینستاگرام و سایر صفحات مجازی به سوگواران حاج قاسم سلیمانی انگ خیانت و مزدوری زده‌اند. البته وقتی مدعیان آزادی بیان صاحب اثر «کلیدر» و «کلنل» را چنان نواخته‌اند که حتی برادرش زبان به دشنام استاد «محمود دولت‌آبادی» گشوده است، وظیفه اهالی فرهنگ سنگین‌تر می‌شود و باید بهای بیشتری برای اعتلای نام ایران پرداخت.

مثل روز روشن است که ترامپ با خوشحالی این عده از افراد در قبال به شهادت رسیدن سرباز وطنشان، مغرور شده است، آنچنان که چشمانش را بر حضور میلیونی مردم عراق و ایران در مراسم تشییع و تجلیل شهدای اخیر بسته است.

اشتباه نکنید؛ ما شاید هنوز منتقد برخی سیاست‌های داخلی در زمینه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و اجتماعی باشیم، لکن در برابر تهدید خارجی و دست‌اندازی به اسطوره‌های معاصر و میراث فرهنگی و باستانی خویش باهیچ‌کس شوخی نخواهیم داشت. حاج قاسم سلیمانی و تخت جمشید و حافظیه خط قرمز ما بوده و هستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + 3 =