آسیب شناسی آموزش و پژوهش موسیقی در ایران حلقه مفقوده فرهنگستان هنر

گزارشی از نخستین جلسه گروه موسیقی فرهنگستان هنر

خبری که خواهید خواند از سوی فرهنگستان هنر برای انتشار در اختیار سرزمین هنر قرار گرفته است. عنوان این خبر آسیب‌شناسی آموزش و پژوهش در حوزه موسیقی کشور است اما در متن خبر چیزی در این زمینه نیامده است. از آنجاییکه فرهنگستان هنر اخیراً با حضور علیرضا اسماعیلی به عنوان سرپرست تحرک خوب و با نشاطی را در عرصه های مختلف نشان داده است ما جهت حمایت از حرکتهای جدید گروه موسیقی فرهنگستان هنر  این خبر را عیناً همانگونه که از سوی فرهنگستان برایمان ارسال شده است منتشر می کنیم اما امیدواریم از این پس گزارشهای ارسالی این فرهنگستان بخش بیشتری از محتوای جلسات را برای هنرمندان  و هنردوستان عزیز روشن کند.

 

  سرزمین هنر – بخش موسیقی | نخستین جلسه گروه موسیقی فرهنگستان هنر تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی فرهنگستان هنر، در پی تشکیل گروه موسیقی فرهنگستان هنر نخستین جلسه این گروه پس از یک فترت طولانی با حضور علیرضا اسماعیلی، سرپرست فرهنگستان هنر، سیدعبدالمجید کیانی، رئیس گروه موسیقی، احمد صدری، قائم مقام و دبیر گروه و شاهین فرهت، محمدسعید شریفیان، علی اصغر بیانی و کاوه خورابه، اعضای گروه، با همراهی کیوان رحیمی، دبیر فرهنگستان هنر، علی تقوی، معاون پژوهشی و مسعود ناصری، مدیرکل امور هنری این فرهنگستان، تشکیل شد.

در نخستین نشست گروه موسیقی فرهنگستان هنر، اعضا ضمن ابراز خرسندی از تشکیل مجدد گروه موسیقی به دیدگاه‌های خود پیرامون طرح‌ها و برنامه‌های آتی مبتنی بر اساسنامه مصوب فرهنگستان در موضوعات سیاست‌گذاری کلان کشوری؛ سیاست‌گذاری جهت گسترش نقد هنری و مباحث زیباشناختی موسیقایی؛ پیشنهاد تعیین شاخص‌هایتوسعه هنری؛ پیشنهاد تاسیس رشته‌های دانشگاهی (میان‌رشته‌ای هنر) به مراجع ذی‌ربط؛ آسیب‌شناسی آموزش و پژوهش در حوزه موسیقی کشور و حمایت از تألیف و ترجمه منابع موسیقایی در سطح ملی پرداخته و اظهار امیدواری کردند با فعالیت تخصصی این گروه، فرهنگستان هنر بتواند به جایگاهی شایسته و بایسته در حوزه موسیقی دست یابد.

 

گروه موسیقی فرهنگستان هنر
گروه موسیقی فرهنگستان هنر

برگزاری کارگاه‌های آموزشی پژوهشی تخصصی و پیشرفته‌ توسط استادان بزرگ در خصوص موسیقی‌ ردیف‌ــ‌دستگاهی، موسیقی کلاسیک اروپایی، موسیقی نواحی مختلف ایران؛ برگزاری گردهمایی‌های بین المللی موسیقایی مبتنی بر شخصیت‌های تاثیر‌گذار تاریخی در تدوام برنامه‌های گذشته گروه مانند: گردهمایی «صفی الدین ارموی»، «عبدالقادر مراغه‌ای» و… از جمله مهم‌ترین عناوین مطروحه در این جلسه بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + هفت =