اشک ها و لبخندهای سیاهی لشکرها در “آرماندو”

جبار آذین

سریال کمدی اجتماعی «آرماندو» ساخته «احسان عبدی پور»، کارگردان مستعد و باذوق سینما و تلویزیون که با کارگردانی نخستین اثر سینمایی خود “تنهای تنهای تنها” توانایی ها و قابلیت های هنری اش را نشان داد، به هنروران آثار تلویزیونی و سینمایی، زندگی تراژیک آن ها، نیازها، علاقه ها و آرزوهای سیاهی لشکرها که تمام عشق و زندگی و هستی خود رابه پای سینماریخته اند، می پردازد.

نگاهی به سیاهی لشکرها در سینما و تلویزیون

نخستین فیلم شاخص درباره زندگی و حضورسینمایی غم انگیز و حسرت بار سیاهی لشکرها را بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون «غلامحسین لطفی» با نام «محله سرخپوست ها» درسال های پیش از انقلاب ساخت.گرچه این فیلم نوپرداز درزمان خود، توجه برخی را به زندگی و فعالیت هنروران جلب کرد، ولی تنها جرقه ای در تاریکی بود. چرا که اغلب سیاهی لشکر ها که به شوق بازیگری از گوشه و کنار کشور به تهران آمده و موفق ترین آن ها -منهای استثنایی مانند “ستار هریس” مشهور به “فیروز” که از سیاهی لشکری فیلم ها به بازیگری در نقش های نخست رسید!- به رغم بازی در دویست فیلم، چهره اش در مجموع سه دقیقه هم جلوی دوربین‌ دیده نشد و عده زیادی از آن ها نیز عمر و جوانی و خانواده های خود را به عشق سینما از دست دادند، همچنان سرخپوست محله خود ماندند!

باآنکه چندتن از سیاهی لشکرها به همت یک، دو کارگردان با معرفت، در سال های پس از انقلاب، امکان بازیگرشدن را یافتند و یک، دو تن ایفاگر نقش های درجه دو شدند و بازی های خوب هم ارائه کردند و تشکیل صنف هنروران ، برایشان به نسبت جایگاه و احترام اجتماعی به ارمغان آورد، اما در عمل بسیاری از آن ها همچنان سیاهی لشکر ماندند.

حمیدرضا آذرنگ، مرجانه گلچین و..در اآرماندو
آرماندو

بعد از تولید یک، دو مستند خوب سینمایی درباره سیاهی لشکرهای سینما به کارگردانی سینماگر تلاشگر «نادر طریقت»و سریال دیدنی “اشک ها و لبخندها” کار«حسن فتحی» که در این ارتباط ساخته شده بود، اکنون قصه ها و اشک ها و لبخند های هنروران به کوشش «احسان عبدی پور» با یاری گروهی ازبازیگران شناخته شده و عوامل کاربلدسیما وسینما، تبدیل به سریالی به نام آرماندو شده است.

این سریال دغدغه مند اجتماعی،خانوادگی وهنری، دنیا و آمال و آرزوها و شکست ها و ناکامی های گروهی از زحمتکشان شیفته سینما، معروف به “هنروران”رابه تصویرکشیده و مخاطبان خودرابه تماشای بخشی ازواقعیت های پشت پرده سینماوتلویزیون وزندگی سیاهی لشکر ها نشانده است.

آرماندو، اثری قابل اعتنا و محترم درکارنامه هنری عبدی پور و سازندگان آن است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 3 =